چاپ هیدروگرافی

چاپ هیدروگرافی

تاریخچه هیدروگرافی

هیدروگرافی در سال 1982 در ایالات متحده توسط Motoyasu Nakanishi اختراع شد. در ابتدای چاپ هیدروگرافی در استتار نظامی کاربرد داشته است و تا چندسال گذشته کمتر کسی نسبت به این نوع پوشش شناخت کافی داشته است . هیدروگرافی یک کار تزئینی برای جسم های سه بعدی است. در حال حاظر دستگاه های چاپ دیجیتال برای این کار طراحی شده است و شما براحتی با استفاده از یک کامپیوتر و دستگاه چاپ و کاغذ پلی وینیل الکل و یک وان آب میتوانید براحتی چاپ هیدروگرافی را انجام دهید.

تجهیزات لازم برای چاپ هیدروگرافی:

پرینتر؛ کاغذ پلی وینیل الکل PVA؛ حوضچه آب (در موارد چاپ صنعتی )

فرآیند هیدروگرافیک

فرآیند هیدروگرافیک روی بسیاری از اشیاه قابل اجراست، از قطعات داخلی هواپیما و قطعات خودرو گرفته تا قطعات کوچکی همچون گوشی موبایل. فیلم های هیدروگرافیک روی تمام سطوح از جمله پلاستیک، چوب، فایبرگلاس، فلز و سرامیک قابلیت اجرا دارند. چاپ هیدرو گرافی برای اکثر قطعاتی که قابلیت غرق شدن در آب را داشته باشند امکان پذیر است. هیدروگرافی یا چاپ آبی، یک فرایند دکوراتیو سه بعدی است. در این فرایند طرح هایی همچون فیبرکربن، چوب، استتار، فلز پولیش شده و طرح های هندسی متنوع برای تزئین قطعات به کار گرفته می شوند.

مراحل چاپ هیدروگراف:

1.چاپ فیلم

اول باید نقش بر روی فیلم چاپ بشود و در آخراین طرح بر روی یک سطح انتقال داده میشود. نقشها در کیفیت بالا و بر روی فیلم محلول در آب چاپ میشوند.

2.کوت مواد اولیه

در این قسمت مواد اولیه بر روی جسم کوت میشود.

3.فعال سازی

در طول این کار طرح بر روی سطح آب قرار میگیرد، طرح که به مایع تبدیل شد بر روی سطح آب شناور میشود.

4.انتقال مرکب

برای اینکار جسم در آب غوطه ور باشد از یک بازوی فروبرنده ی اتوماتیک استفاده میشود. بعدلایه ی طرح که به حالت مایع است بر روی سطح جسم غوطه ور شده با نیروی طبیعی آب منتقل میشود.

5.شستشو

اجسام غوطه ور شده با دستگاه شستشو اتوماتیک شسته شده دستگاه سطح طرح را تحت حرارت از پیش گرم شده شستشو داده در نتیجه بر روی طرح تأثیردارد.

6.کوتینگ ماده ی شفاف

ماده شفافی بر روی جسم کوت شده که باعث پایداری چاپ میشود.

نظرات بازدیدکنندگان